Nauja studija sieja dėmesio stoką su ankstyvu televizijos žiūrėjimu

Turiu išpažinti, kad kai pakavomės daiktus prieš išvyką į seminarą, kuris turėjo įvykti kitoje valstijoje, aš apleidau savo ankstesnius reikalavimus, kad mūsų trys ikimokyklinio amžiaus vaikai nežiūrėtų televizoriaus daugiau nei 30 minučių per dieną. Tai dažnas dalykas, kad tėvai, kada jiems reikia kažkuo užimti vaikus, nusileidžia savo pačių ankstesniems nusistatymams dėl televizoriaus.

Nesena studija, kuri buvo išspausdinta pediatrijos žurnalo (Journal of Pediatrics) balandžio numeryje, teigia, jog kuo ilgesnį laiką ikimokyklinio amžiaus vaikai praleidžia prie televizoriaus, tuo didesnė tikimybė, jog jie įgys dėmesio koncentravimo sutrikimą (Attention Deficit Disorder). Studijoje nebuvo išskirtos mokomosios ir pramoginės televizijos programos. Nustatyta, jog kiekviena per dieną prie įjungto televizoriaus praleista valanda 10 procentų padidina tikimybę, jog vaikui išsivystys dėmesio telkimo sunkumai. Labiausiai tam jautrūs 1-3 metų vaikai.

Pagal šią studiją, "per pirmuosius 2-3 metus naujagimio smegenys labai greitai vystosi. Tuo metu iš tiesų formuojasi jų struktūra", sako Dimitri A. Christakis, mokslininkas iš Sietlo (JAV) vaikų ligoninės ir regiono medicinos centro. Greitai besikeičiantys vaizdai gali "performuoti" mažo vaiko smegenis tuo metu, kai jos dar yra pažeidžiamos. Studija nustatė, kad dešimtadalis iš studijuotų vaikų įgijo įvairias dėmesio telkimo problemas iki jiems sukako septyneri metai.

parentcenter .com pateikia tokias televizoriaus žiūrėjimo gaires ikimokyklinukams:

  • Ribokite laiką, kurį vaikas žiūri televizorių. Suskaldykite žiūrėjimą į 10 - 15 minučių laiko intervalus. Neturi būti televizoriaus vaikų miegamajame. Valgio metu televizorius turi būti išjungtas.
     
  • Venkite tvirtai nustatyti, kiek laiko vaikui galima žiūrėti televizorių. Tai gali prieštarauti jūsų intuicijai. Tačiau bus geriau, jei vaikas kiekvieną kartą, kai norės žiūrėti televizorių, ateis pas jus prašyti tam leidimo. Geriau, kad jūs pats(-i) kaskart nustatysite, koks bus maksimalus žiūrėjimo laikas.
     
  • Padarykite taip, jog televizoriaus žiūrėjimas būtų fiziškai nepatogiu. Televizorių pastatykite mažame kambaryje, esančiame nuošaliai. Uždarykite jį spintutėje, kurios durelės paprastai yra uždarytos.
     
  • Rodykite lėtas, ramias programas. Lėtesnis žiūrėjimas duoda vaikui laiko pamastyti ir priimti informaciją. Tačiau kai ekrane rodoma daug atsitiktinių veiksmų (kaip šiuolaikinėje animacijoje), tai tokios laidos supainioja jaunus vaikus. Parinkite paprastas programas, kurios kviečia sąveikauti, kaip kad kalbėti ar šokti kartu su TV veikėju.
     
  • Žiūrėkite programas, o ne televizorių. Stenkitės televizoriaus nenaudoti kaip auklės. Nuspręskite, kokias programas žiūrėsite, o kokias - ne.
     
  • Kai tik įmanoma - žiūrėkite kartu su vaikais. Žiūrėjimo metu skatinkite vaikus užduoti klausimus bei susieti tai, ką jie mato, su savo gyvenimu. Geras laidas įsirašykite į vaizdajuostę, kad jas galėtumėte žiūrėti jums patogiu laiku. Tuomet žiūrėdami galėsite laidą sustabdyti ir pakalbėti su vaikais apie tai, kas ekrane vyksta.
     
  • Pats(-i) tapkite pavyzdžiu vaikams. Labiausiai vaikus veikia tėvų pavyzdys. Todėl "neskanuokite" televizijos kanalų bei nepalikite įjungto televizoriaus, kai jo nežiūrite (fone).

Autorius: Linda P h e l p s, vaikų mokymo centro direktorė.

Šios studijos straipsnis publikuotas čia (6 puslapiai, pdf, anglų k.): https://www.aap.org/en-us/Pages/Default.aspx
 

Pagalba per Skype

Turite klausimų? Norite pasikalbėti?
Parašykite per 'Skype'!
Jei mėlyname fone parašyta 'I'm online' - reiškia esu prisijungęs.

My status

Artėjantys renginiai

  • Artimiausiu metu renginių nenusimato

Naujienlaiškis

Būkite informuota(s) apie paskutines mūsų bažnyčios naujienas!

Surinktas turinys

Dienos mintis

Nuodėmės grandinės yra per lengvos, kad jas pajustum, tol, kol tampa per sunkios, kad iš jų išsivaduotum.

— Tomas Drautas

Discovery camp

Būkite informuota(s) apie paauglių stovyklą „Discovery“